Türkiye borsalarında en çok işlem gören hisse senetlerine yatırım yapmak, Türk ekonomisinin lokomotif şirketlerinin karlılığına ve spekülatif kazançlara ortak olmaktadır. Türk ekonomisinin en büyük şirketlerinin hisselerine Borsa İstanbul’da ilgi çok fazladır, dolayısıyla da bu şirketlerin hisleri en fazla işlem gören hisseler arasında yer almaktadır.

Borsada yatırımda birçok yatırımcı çok risk almadan Türkiye’de en çok işlem gören hisse senetlerine şu gibi sebeplerle yatırım yaparlar; Sektörlerinde liderlik, yüksek karlılık, güçlü mali yapı, likidite, piyasalardaki dalgalanmalara karşı daha stabil fiyat hareketleri, manipülasyona açık olmamak…

Borsanın en fazla işlem gören hisselerinden oluşan endeksler de yatırımcı için önemli referans noktasıdır. Mesela BİST 30, BİST 50, BİST 100 gibi endeksler en çok işlem gören ilk 30 hisse, ilk 50 hisse ya da ilk 100 hisseden oluştukları için bu adı almaktadır.

Borsada en çok işlem gören hisseler sabit mi

Borsada en çok işlem gören hisseler genellikle çok değişikliğe uğramaz. BİST 30 endeksinde her endeksin düzenlenen döneminde üç beş hisse değişime uğrayabilir. Endekileri oluşturan hisseler üç aylık takvimler üzerinden oluştuğu için 3 ayda bir güncellenmektedir.

Peki, borsada en çok işlem gören hisseler nasıl takip edilir?

Borsa İstanbul’da en çok işlem gören hisseler için en önemli gösterge BİST 30 endeksini oluşturan hisselerdir. Daha sonrasında BİST 50 ve BİST 100 referans alınabilir.

Borsa verileri anlık olarak (belirli bir ücret karşılığında) izlenebilir. Genelde piyasalarda ilk 10 baz alınır. Eğer piyasa verilerini ücretsiz izlemek istiyorsanız 15 dakika gecikmeli olarak izlenebilir. 15 dakika gecikmelei olarak aracı kurum siteleri, finansal kurumların siteleri, borsa medya şirketlerinin sitelerinden izlenebilir.

Borsada en çok işlem gören hisseler hangileridir?

Borsada en çok işlem gören hisseler daha öncede belirttiğimiz sektöründe mali yapısı ve pazar payı ile lider olan şirketler olarak düşünülebilir. Mesela; Türk Hava Yolları (THYAO), Garanti Bankası (GARAN), Halkbank (HALKB), Türk Telekom (TTCOM), Aselsan (Asels), Yapı Kredi Bankası (YKBNK), Tüpraş (TUPRS),  Akbank (AKBNK), Ereğli Demir Çelik (EREGL), Petkim (PETKM) gibi hisseler sayılabilir.

Borsada en çok işlem gören hisselerde nasıl yatırım yapılabilir

Borsada en çok işlem gören şirketlerde ve çok daha fazlasında yatırım yapabilmek için Yatırım hesabı açtırmanız yeterlidir. Yatırım hesabı için verilen kullanıcı bilgileri ve Borsa İşlem Platformu üzerinden kullanıcı bilgilerini girerek dilediğiniz hisse senedinde işlem yapabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bilinçli yatırımcı misyonu ile hizmet veren GCM Menkul Kıymetler’in www.gcmforex.com adresini ziyaret edebilirsiniz.