Türkiye, güçlü ekonomik konumu ile bölgesel ve küresel finans merkezi olma vizyonunda ilerliyor. Bu perspektifte İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Projesi ve bu projenin belkemiği Borsa İstanbul, Türkiye’nin orta vadeli kalkınma planları içinde önemli bir yere sahip.

İstanbul’un uluslararası finans merkezi olma vizyonunun kilometre taşlarından olan Borsa İstanbul (BİST) ise bu projenin cansuyu. Özellikle Frankfurt ile Singapur arasındaki bölgede belirgin olarak öne çıkan bir finans merkezi olmaması, İstanbul’un da içinde yer aldığı bu grupta Borsa İstanbul’u önemli bir konuma taşıyor.

Projeyi gerçekleştirirken çok stratejik bir plan dahilinde ilerleyen hükumet, ekonomi bakanlığı, kalkınma bakanlığı, BİST yönetimi özetle devletin ilgili tüm bürokratları ve kurmayları, Borsa İstanbul’u “bölgesel güç” konumuna 5 aşamalı yol haritası ile taşımayı planlıyor.

İlk aşama; Borsa İstanbul’un Türkiye’deki sermaye piyasası kuruluşları ile yatay ve dikey entegrasyonunun sağlanması ve uluslararası standartlarda bir piyasa yapısı oluşturulması. Bu bağlam da Yeni Sermaye Piyasası Kanunu ile İstanbul Altın Borsası (İAB) ve Vadeli Opsiyon Borsası (VOB), Borsa İstanbul’un çatısı altında birleşti. Hazinenin kurumdaki hisse payı ise yüzde 49 oldu. Son gelişmelerle VOB’un hissesi yüzde 5, BİST üyelerinin payı yüzde 4, aracı kuruluşların yüzde 1 ve Altın Borsası üyelerinin binde 3 hissesi bulunuyor.

İkinci aşama ise Avrasya Borsalar Federasyonu borsaları olmak üzere bölgedeki borsalarla tam entegrasyon ve dünyadaki önemli finans merkezleriyle işbirlikleri ve stratejik ortaklıklar kurulması. Bunun için yeniden kurumsal yapılanma gerçekleştirdikten sonra yakın bölgede İstanbul’un merkezde yer alacağı bir borsalar ağı oluşturuluyor. Stratejik ortaklıklar ve işbirliği ile bölgesel borsalar ağını hayata geçirdikten sonra ise 2015 yılı sonlarında itibaren Borsanın halka arza hazır hale gelecek ve 2016 yılında halka arz gerçekleşecek. Böylece New York, Londra gibi İstanbul’da güçlü finans merkezleri arasında yerini alabilmesi için gerekli olan unsurlar tamamlanmış olacak.

New York Borsası veya Londra Borsası gibi BİST’te de, işlem gören şirketlerin 4/5’inin yabancı şirketler olduğu veya bu yönde ilerlendiği düşünüldüğünde; Türk sermaye piyasalarına çok büyük bir itici güç, ekonomiye büyük katkı ve yatırımcılar ve katılımcılar açısından marjinal bir fayda sağlar. Piyasaların likidasyonuyla birlikte uluslararası yatırımcıların Türkiye’deki sermaye piyasaların girişi daha kolay olur.

Borsa İstanbul’da bugün itibari ile 410’dan fazla şirket işlem görüyor. Bölgede ki şirketlerin de Borsa İstanbul’da yerini alması ise volatilite, likidite, kapitilizasyon, borsaya kote şirket sayısı, şeffaflık gibi bir çok unsur açısından Türkiye ekonomisine, kurumsal ve bireysel yatırımcısına çok büyük faydalar sağlayacaktır. Halka açık şirketler açısından ucuz kaynak elde etmenin dışında şirketlerin uluslararası piyasalara entegre olması açısından da etkileşim ve rekabet ortamını güçlendirecektir.

Yükselen piyasa ekonomileri içinde Türkiye’nin küresel yatırımcılar açısından güvenilir bir piyasa olma özelliği daha da güçlenecektir.

Bugün BİST; gelişmekte olan ülkelerin borsaları işlem devir hızı bakımından 2013 Haziran son itibariyle dünyada 2. sıradadır. Borsa İstanbul’un dünyanın ilk on borsası arasına girmesi için yapılan altyapı çalışması bile BİST’in yükselmesinde etkili olmuştur. Projenin gerçekleşmesi, Türk halkına, kurumsal ve bireysel yatırımcısına dünyanın en büyük finansal güçlerinden birisi olmanın haklı gururunu yaşatacaktır.